איריסים* באומנות ובתרבות

 

* על פי החלטת האקדמיה ללשון העברית, גם "איריס" וגם "אירוס" הם שמות כשרים לצמח. במאמר זה נעשה שימוש בשתי הצורות.

 

איריסים כסמל

"איריס" היא המלה היוונית לקשת הצבעונית המופיעה כשזורחת השמש מבעד לטיפות הגשם. הקשת סימלה ביוון את שליח האלים שהביא את דברם אל האנושות.

אירוסים מופיעים בציורי קיר בארמון הגדול של התרבות המינואית בקנוסוס, כרתים. על רקע דמותו של המלך המצויר על הקיר מופיעים פרחי איריס רבים. בערך באותה התקופה נחרתו איריסים על אבני מצבתו של המלך תחותימס השלישי בקרנאק שבמצרים, כדי לפאר את נצחונו באסיה הקטנה משם הובאו כנראה הפרחים האקזוטיים הללו למצרים.

פרח האיריס מייצג את בית המלוכה הצרפתי מאז ימי הביניים ונקרא “Fleur de Lis” – פרח המלך. המלך לואי השביעי אימץ את הפרח כסמל במאה ה- 12, כנראה בעקבות חלום שבו נקרא לעטר את דגליו בפרח טרם צאתו למסעות הצלב. הפרח המלכותי עיטר את מגיני בית המלוכה הצרפתי עד למהפכה, שאחריה הפך לעיטור דקורטיבי בעל זכרונות. הסמל התגלגל בתעלות ההיסטוריה ובמאה ה- 19 הפך להיות סמל תנועת הצופים. בארץ הוא נקרא בטעות "החבצלת", אך יש לדעת כי מדובר בסמל שנגזר מפרח האיריס.

איריסים הם פרחים בעלי יופי ואתגר לציירים ואומנים. הציור המפורסם ביותר של איריסים צויר ע"י הצייר ההולנדי וינסנט ון-גוך.

Irises by Vincent van-Gogh

 

אומנים רבים ציירו איריסים לאורך היסטוריה בנסותם לכלוא הבזק מעוצמת היופי המלכותי של הפרחים.

Iris by Basilius Besler

Zen Iris by Gladding

Iris, 1929 by Georgia O`Keeffe

 

לראש העמוד

 

איריסים בגינון ובחקלאות

גידול אירוסים החל כנראה כבר בימי המצרים הקדמונים או הרומאים. קני השרש שימשו להפקת תרופות ובשמים. שדות האירוסים עוצרי הנשימה סביב פירנצה באיטליה הם חומר הגלם העיקרי לתעשיית קוסמטיקה נרחבת גם בימינו. בגרמניה שורשי האירוסים שימשו לייצור בירה, בעוד שבצרפת שמשה תמצית שרשי האירוס להעשרת הטעם של היין. ברוסיה, אבקת שרשי אירוסים שיפרה את טעמו של משקה קל שיוצר מדבש וזנגוויל, ובאנגליה האבקה נתנה ארומה לברנדי.

השימוש העיקרי של האירוסים במאה העשרים ואחת הוא כפרח גינון. על הגדה הדרומית של נהר הארנו בפירנצה שוכן "גן האירוסים" אשר בכל שנה בחודש מאי מארח תחרות בינלאומית של מגדלי אירוסים, במקביל לתצוגת פרחי אירוסים בשלל צבעי הקשת. ברחבי העולם קיימות אגודות רבות של חובבי אירוסים, ואחת מהם (Aril Society International) אף מיוחדת לחובבי האירוסים מקבוצת אירוסי ההיכל (אונקוציקלוס) וקבוצת רגליה הקרובה להם.

ישראל היא המדינה היחידה בה מגודלים אירוסי ההיכל בגידול מסחרי. בקיבוץ טירת צבי מגדל דוד שחק שדה של בני כלאיים מקבוצת אירוסי ההיכל. הישגו העיקרי הוא פיתוח האפשרות לגדל את אירוסי ההיכל שנחשבים לאחת הקבוצות הקשות ביותר לגינון. בהכלאות רבות בין המינים יצר דוד שחק כמה מהפרחים היפים ביותר על פני כדור הארץ.

אירוסים כסמל לשמירת טבע

אירוסי ההיכל הם מהפרחים הגדולים ביותר והיפים ביותר בישראל ובירדן. הסמל המלכותי של בית המלוכה הירדני הוא האיריס השחור שגדל בסביבות עמאן (אירוס שחרחר, Iris nigricans). בישראל, אחד המאבקים הראשונים של החברה להגנת הטבע היה על שימור אירוס הגלבוע בהר הגלבוע. מיליוני פרחי אירוס הגלבוע הפורחים בראש ההר בחודש מרץ הם עדות לניצחונם של חובבי הטבע. בעקבות ההצלחה הפך האירוס להיות סמל החברה להגנת הטבע, לסמל את חשיבות המאבק על שמירת הטבע בישראל.

לראש העמוד

 

בחזרה לדף הראשי

 e-mail

Introduction

Introduction page

מבוא

Culture

Royal Irises in Culture and Art

תרבות ואומנות

Species

Species list - maps and flowering time

מינים

Systematics

Genetics and Morphology Research

סיסטמטיקה

Pollination

Pollination of the Royal Irises

האבקה

Links

Iris Links and Miscelanous

קישורים

 


HUJI
The Hebrew University of Jerusalem

האוניברסיטה העברית בירושלים

Rotem
Rotem - Israel Plants Information Center

רת"ם – מרכז מידע לצמחי ישראל

SPNI
The Society for the Protection the Nature in Israel

החברה להגנת הטבע


Copyright , 2002, The Hebrew University of Jerusalem. All Rights Reserved.